توضیحات نرم‌افزاری

کتاب‌های الکترونیکی (e-book) کتاب‌هایی هستند که به شکل فایل دیجیتال تولید و استفاده می‌شوند. کتاب‌های الکترونیکی صرفاً نسخه‌های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند، بلکه می‌توانند علاوه بر‏‎‍ متن و تصویر، شامل صدا، فیلم و پویانمایی نیز باشند. کتاب‌های الکترونیکی در قالب‌های متفاوتی وجود دارند که برای استفاده از هرکدام باید از نرم‌افزارهای مناسب بهره برد. همچنین امکان استفاده از کتاب الکترونیکی در کامپیوترهای شخصی، لپ‌تاپ، تبلت، کتابخوان‌های الکترونیکی و گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد و نو به نو محصولات جدیدتری نیز برای استفاده از آن‌ها ارائه می‌شود.

تمامی فایل‌هایی که شما از ایبوک مارکت دریافت می‌کنید به صورت فشرده شده و با پسوند RAR هستند. برای باز کردن فایل‌های فشرده شده نرم‌افزارهای متنوعی وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: WinRAR، WinZip، 7-Zip و ...

نرم‌افزار WinRAR به کاربران ایبوک مارکت پیشنهاد می‌شود. فایل قابل نصب این نرم‌افزار برای سیستم‌های 32 و 64 بیتی به همراه Keygen در این‌جا قرار گرفته است.

هر یک از قالب‌های کتاب الکترونیکی ویژگی‌های خاص خود را دارند و همچنین برای باز کردن و کار با آن‌ها نرم‌افزارهای متعددی وجود دارد که هر یک از این نرم‌افزارها نیز امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند. در زیر مهم‌ترین قالب‌های کتاب الکترونیکی به همراه توضیح ویژگی‌ها و نرم‌افزارهای مناسب برای هر یک توضیح داده می‌شود.

مشتریان محترم توجه داشته باشند که پسورد همگی نرم‌افزارهای زیر، مشابه پسورد فایل‌های کتاب‌های الکترونیکی خریداری شده از ایبوک مارکت عبارت است از: www.ebookmarket.ir

قالب PDF که مخفف Portable Document Format است، رایج‌ترین قالب کتاب‌های الکترونیکی است. شاید مهم‌ترین مزیت این قالب، صفحه‌بندی مشخص و ثابت نگه‌داشتن قالب متنی هر صفحه به همان صورتی که مد نظر ناشر بوده بدون تغییر قالب‌بندی محتواست. این ویژگی سبب می‌شود که بتوان این فایل‌ها را بدون نگرانی از به هم ریختگی محتوای صفحات، صفحه‌بندی و ... در مکان‌ها و دستگاه‌های مختلف باز، استفاده و چاپ نمود. معروف‌ترین نرم‌افزارهای کار با این قالب عبارتند از:

 • Adobe Acrobat Reader
 • Nitro PDF Professional
 • Foxit Phantom Reader

نرم‌افزار Adobe Reader بسیار کم‌حجم، ساده و رایج است ولی امکانات آن محدود است.

نرم‌افزار Nitro PDF Professional از جهت امکانات متنوع نظیر قابلیت تغییر متون به حالت قابل جستجو و قابل ویرایش و ده‌ها قابلیت دیگر به کاربران حرفه‌ای کتاب الکترونیکی پیشنهاد می‌شود.

قالب DjVu به ناشران کتاب الکترونیکی اجازه می‌دهد تصاویر با تفکیک‌پذیری بالا از کتاب‌ها، مجلات، کاتالوگ‌ها و ... را به صورت اسکن شده در فضای مجازی منتشر نمایند. مزیت مهم این قالب حجم کم، در عین قابلیت جستجو و پیمایش ساده بین صفحات است. نرم‌افزارهای مناسب برای کار با این قالب عبارتند از:

 • WinDjView
 • DjVuLibre DjView
 • Sumatra PDF
 • ACD See
 • Lizardtech DjVu Solo

نرم‌افزار WinDjView به کاربران محترم پیشنهاد می‌شود.

قالب EPub (مخفف Electronic Publication) قالبی نسبتاً جدید می‌باشد که بر اساس استانداردی از انجمن بین المللی نشر دیجیتال (IDPF) به طور ویژه برای تبلت‌ها و ایبوک‌خوان‌ها ایجاد شده است. ویژگی مهم این قالب صفحه‌بندی متغیر و قابلیت تطابق صفحه با ابعاد صفحه نمایش به منظور استفاده بهینه از کل آن است. البته این قالب بر روی رایانه نیز با نرم‌افزارهای متعددی قابل استفاده است و همچنین به سادگی می‌توان آن را به PDF تبدیل کرد.

قالب MOBI توسط شرکت mLTD به طور ویژه برای استفاده در گوشی‌های تلفن همراه هوشمند با هدف از میان برداشتن مشکلات ارائه محتوا در آن‌ها به وجود آمده است و مشابه قالب EPUB است.

قالب AZW از طرف شرکت آمازون به عنوان یکی از بزرگترین فروشندگان کتاب الکترونیکی بر پایه قالب MOBI و به طور خاص برای دستگاه کتاب‌خوان مخصوص خودش (Amazon Kindle) ارائه شده است و مشابه دو قالب قبلی است.

این سه قالب کاملا مشابه در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال انتشارات‌ها قرار گرفته‌اند و اغلب نرم‌افزار‌هایی که قابلیت پشتیبانی از آن‌ها را داشته باشند، یکسانند. برخی از این نرم‌افزار‌ها عبارتند از:

 • Calibre
 • FBReader
 • Amazon Kindle for PC
 • EPUB File Reader
 • Opera Mini (For Mobile)

به منظور راحتی حال کاربران محترم، در این سه قالب، فایل PDF تبدیل شده به همراه فایل اصلی ارائه می‌شود؛ بنابراین نیازی به هیچ نرم‌افزار جدیدی نیست!

نرم‌افزار Calibre با توجه به امکان مدیریت کتاب‌های الکترونیکی، امکانات منتوع و دارابودن یک نرم‌افزار کم‌حجم ایبوک‌خوان (E-book viewer) به کاربران علاقه‌مند پیشنهاد می‌شود.

قالب CHM که مخفف Complied HTML Help File است، به عنوان فایل راهنمای ترجمه‌شده صفحات اینترنتی توسعه داده شده است و در عین حجم کم، لینک را به سادگی در خود پشتیبانی می‌کند. بسیاری از مرورگرهای اینترنت قابلیت باز کردن این قالب را دارند. به صورت ویژه نرم‌افزار Microsoft HTML Help Exclusive برای باز کردن این قالب بر روی ویندوز موجود بوده و به کاربران محترم توصیه می‌شود.

قالب HTML قالبی شناخته شده برای صفحات وب است که امکان استفاده برای کتاب‌های الکترونیکی را نیز دارد. شاید مزیت این قالب سادگی تعریف لینک در آن است که استفاده از کتاب الکترونیکی را ساده می‌کند. تمامی مرورگرهای اینترنتی برای استفاده از این قالب مناسب هستند. در حال حاضر چون می‌توانید این متن را بخوانید، پس مرورگر مناسب در اختیار دارید و نیازی به نصب برنامه جدیدی ندارید. معروف‌ترین این نرم‌افزار‌ها عبارتند از:

 • Internet Explorer
 • Mozilla Firefox
 • Google Chrome
ادامه می دهید؟ متن پیغام تاییدی که به کاربر نشان داده می شود
متاسفانه انجام نشد متن پیغام تاییدی که به کاربر نشان داده می شود